Facebook

SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT „PODAJ ŁAPĘ” W TATARACH, GMINA NIDZICA


Idea wybudowania Schroniska dla bezdomnych psów zrodziła się na początku 2000 roku. Problemem była lokalizacja tego obiektu, Związek nie posiadał działki spełniającej warunki dla tego typu obiektów. Z inicjatywą wyszedł Burmistrz Miasta Nidzica Dariusz Szypulski proponując działkę w miejscowości Tatary. W 2013 roku rozpoczęła się jego budowa, która zakończyła się w lutym 2015 roku.

Schronisko dla bezdomnych psów ,,Podaj Łapę" w Tatarach funkcjonuje od 1marca 2015 r. i jest własnością Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna" w Działdowie. Zarządzane i administrowane jest przez Komunalny Zakład Gospodarki Odpadami ,,OSADUS" w Działdowie na ul. Przemysłowej 61. Przyjmowanie psów do schroniska rozpoczęto w maju 2015 r. Trafiły do niego psy z miasta Działdowa, Lidzbarka, Nidzicy, Lubawy oraz gmin: Działdowo, Janowo, Janowiec Kościelny, Iłowo, Rybno, Grodziczno, Płośnica i Kozłowo. Podmioty te są członkami Ekologicznego Związku Gmin ,,Działdowszczyzna" w Działdowie.

Schronisko składa się z części administracyjnej, w której znajdują się pomieszczenia biurowe, socjalne oraz kwarantanna, a także z pięciu wiat. Kwarantanna podzielona jest na część leczniczą oraz właściwą kwarantannę. Część lecznicza zajmuje 8 boksów, w których przebywają psy chore oraz po zabiegach kastracji i sterylizacji. Właściwa kwarantanna obejmuje 11 boksów, z których trzy większe, przeznaczone dla matek ze szczeniętami oraz bardzo dużych psów. Dwutygodniowej kwarantannie poddany jest każdy pies przyjęty do schroniska bez względu na to, czy jest to pies dorosły, czy szczenię. W dniu przyjęcia psa na kwarantannę odrobaczamy go i likwidujemy mu ektopasożyty. Z dniem jej zakończenia psa poddajemy szczepieniu przeciwko wściekliźnie, nosówce oraz parwowirozie. Szczenięta jeśli ich stan zdrowia na to pozwala poddawane są szczepieniu na nosówkę i parwowirozę w trakcie kwarantanny, co ma na celu zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem CPV-2. Kolejne szczepienie szczeniąt na powyższe choroby wykonywane jest między trzecim, a czwartym tygodniem od pierwszego. Z tym szczepieniem skolerowane jest również szczepienie na wściekliznę, jeśli pozwala na to wiek i stan zdrowotny psa. Ponadto każdy pies poddany jest zabiegowi czipowania. Po czternastu dniach od zejścia z kwarantanny psy są kastrowane, a suczki sterylizowane. Po zejściu z kwarantanny psy przechodzą na jedną z pięciu wiat. Znajdują się w nich kojce jedno, dwu i trzy miejscowe. Ich wewnętrzna powierzchnia dostosowana jest do wielkości psów. Budy w kojcach są bardzo ciepłe, ponieważ ich ściany boczne i spodnia ocieplone są styropianem. Schronisko dla bezdomnych psów ,,Podaj Łapę" w Tatarach przeznaczone jest na 250 psów. Od początku jego działalności przyjęliśmy do schroniska 548 psów, z których 233 psy znalazły nowe domy, trafiły do adopcji. Obecnie w schronisku przebywają 234 psy.

 

obrazek

pomieszczenia administracyjno - biurowe

 

obrazek

wiaty wraz z boksami dla psów

 

obrazek

wiaty wraz z boksami dla psów

 

obrazek

kwarantanna

Kierownik Schroniska

w Tatarach

Roman Brzozowski